Działki w gminie Raszyn — ceny i transakcje
W gminie Raszyn mediana ceny 1 m² gruntu niezabudowanego z ostatnich 12 miesięcy to 520 zł, policzona z 11 transakcji w Rejestrze Cen Nieruchomości.
Ok. 34. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 579 zł/m².
Dlaczego dwie liczby?
Mediana (520 zł/m²) to środek wszystkich sprzedaży gruntów niezabudowanych w tej gminie z ostatnich 12 miesięcy — 11 sprzedaży. Cena rankingowa (579 zł/m²) bierze pod uwagę tylko działki od 300 m² — tu 89 sprzedaży z ostatnich 24 miesięcy, starsze ceny przeliczone na dziś. Przy takiej liczbie sprzedaży cenę tylko lekko przybliżamy do cen podobnych gmin. Dlatego obie liczby mogą się różnić: mediana opisuje wszystkie sprzedaże w gminie, a cena rankingowa służy do porównania gmin między sobą.
Dokładność mediany lokalnej
Mediana lokalna nie spełnia wszystkich kryteriów rankingu dokładnego. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Obserwacje rolne: 9
Mediana tej małej próby: 549 zł/m². Ostatnia obserwacja: 2025-12. Próba poniżej 10 transakcji nie określa ceny gruntów rolnych w całej gminie.
Łączy transakcje z tej gminy (z 24 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Raszyn w liczbach
Jak zmieniały się ceny gruntów niezabudowanych
Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych. Serii „grunty rolne” nie pokazujemy: jej roczne mediany nie spełniły kryteriów jakości danych.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | zł/m² |
|---|---|
| 2020 | 347 |
| 2021 | 381 |
| 2022 | 369 |
| 2023 | 438 |
| 2024 | 482 |
| 2025 | 552 |
Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 21 055 |
| 2011 | 21 190 |
| 2012 | 21 200 |
| 2013 | 21 344 |
| 2014 | 21 425 |
| 2015 | 21 493 |
| 2016 | 21 555 |
| 2017 | 21 612 |
| 2018 | 21 703 |
| 2019 | 21 845 |
| 2020 | 22 624 |
| 2021 | 22 803 |
| 2022 | 22 967 |
| 2023 | 23 533 |
| 2024 | 24 200 |
| 2025 | 24 891 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
O gminie Raszyn
Raszyn to gmina wiejska w powiecie pruszkowskim, w województwie mazowieckim. Na jej obszarze nie ma miasta.
Według Banku Danych Lokalnych GUS liczba mieszkańców gminy w 2025 r. wynosiła 24 891. W 2010 r. było to 21 055, więc przez 15 lat liczba ta wzrosła o 3 836 (18,2%). Liczba mieszkańców rosła rok po roku przez cały ten okres. Dla porównania ludność całego powiatu pruszkowskiego w tym okresie zwiększyła się o 18,6%. Tempo zmiany z lat 2010–2025 daje jej 31. miejsce na 288 gmin województwa mazowieckiego z pełną serią GUS (licząc od najszybszego wzrostu).
Powierzchnia wyliczona z granic PRG to ok. 43,5 km², co daje około 572 mieszkańców na km². To o 23% mniej niż średnio w powiecie (747 os./km²). Pod względem liczby mieszkańców zajmuje 3. miejsce wśród 6 gmin powiatu (13,6% ludności powiatu). Zajmuje 17,8% obszaru powiatu (3. miejsce pod względem powierzchni). Wśród 314 gmin województwa mazowieckiego zajmuje 30. miejsce pod względem liczby mieszkańców i 34. pod względem gęstości zaludnienia (licząc od najgęściej zaludnionej).
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności i rodzaj gminy); powierzchnia wyliczona z granic administracyjnych (PRG). Porównania wieloletnie mogą obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Raszyn
Ceny gruntów niezabudowanych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 520 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 11. Ostatnia transakcja w próbie: 2026-07-14. Wynik orientacyjny — próba nie spełnia wszystkich kryteriów dokładnego porównania.
W serii gruntów niezabudowanych z lat 2020–2025 mediana wzrosła o około 59%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie mazowieckim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych od 1.01.2023, od 2028 tylko automatyczne kotły klasy 5; w Warszawie zakaz spalania węgla od 1.10.2023, w okolicznych powiatach od 2028.
Koszty życia w gminie Raszyn (2026)
Ile zapłacisz rocznie
2 212 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²400 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²84 zł
- Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 728 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 167. z 255miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 803. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. mazowieckim
- 2 024 zł/rok9% drożej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Raszyn to ok. 2 212 zł rocznie — 167. wynik od najtańszego wśród 255 gmin woj. mazowieckiego z kompletem danych. Ta suma jest o 9% wyższa niż mediana województwa (2 024 zł).
Opłata za odpady wynosi 36,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2026 r.) i jest o 20% wyższa niż mediana woj. mazowieckiego (30,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (0,70 zł/m²) jest o 23% niższy niż mediana województwa (0,92 zł/m²).
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,40 zł/m²/rok | 2025 | uchwała IX/52/2024 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 0,70 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2025 | uchwała IX/52/2024 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby | 36,00 zł/os./mies. | 2026 | uchwała XXX/250/2025 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat pruszkowski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-08 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 272 m² | 3 676 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 322 m² | 3 416 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1 499 m² | 1 328 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1 495 m² | 213 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 385 m² | 2 439 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 500 m² | 2 588 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 2 400 m² | 629 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 2 428 m² | 21 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 387 m² | 2 478 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 781 m² | 2 369 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 461 m² | 3 254 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 342 m² | 2 632 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 384 m² | 2 497 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 385 m² | 2 855 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 387 m² | 2 581 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 950 m² | 259 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 900 m² | 378 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 2 655 m² | 545 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 950 m² | 259 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 1 873 m² | 555 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Raszyn
Jaka jest lokalna mediana cen gruntów niezabudowanych w gminie Raszyn?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Raszyn?
Ile mieszkańców ma gmina Raszyn?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Raszyn?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Raszyn
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.