Przejdź do treści

Działki w gminie Nadarzyn — ceny i transakcje

wiejska · powiat pruszkowski · mazowieckie

W gminie Nadarzyn mediana ceny 1 m² gruntu niezabudowanego z ostatnich 12 miesięcy to 366 zł, policzona z 20 transakcji w Rejestrze Cen Nieruchomości.

Niezabudowane · mediana 12 mies. 366 zł/m² Rolne · mediana 421 zł/m² Koszty życia · dom 120 m² 2 082 zł/rok

Ok. 140. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 346 zł/m².

Dlaczego dwie liczby?

Mediana (366 zł/m²) to środek wszystkich sprzedaży gruntów niezabudowanych w tej gminie z ostatnich 12 miesięcy — 20 sprzedaży. Cena rankingowa (346 zł/m²) bierze pod uwagę tylko działki od 300 m² — tu 20 sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy. Przy takiej liczbie sprzedaży cenę tylko lekko przybliżamy do cen podobnych gmin. Dlatego obie liczby mogą się różnić: mediana opisuje wszystkie sprzedaże w gminie, a cena rankingowa służy do porównania gmin między sobą.

Dokładność mediany lokalnej

Mediana lokalna nie spełnia wszystkich kryteriów rankingu dokładnego. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.

Zasady obliczania cen

Ceny działek (zł/m²)

Jak odczytać cenę i zakres danych

Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.

Grunty niezabudowane — mediana 12 mies.
366 zł/m² 20 transakcji
Grunty rolne — mediana
421 zł/m² 46 transakcji · ostatnia 08/2026
Cena rankingowa InfoGruntu (ranking gmin i mapa cen) 346 zł/m² ok. 140. miejsce z 2479 (szacunek) · Z transakcji

Łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz w rankingu i skąd ta cena →
Reklama

Gmina Nadarzyn w liczbach

Ludność
19 255
GUS 2025 ▲ 2,6% r/r
Powierzchnia
73 km²
z granic PRG
Gęstość zaludnienia
264 os./km²
Opady (rocznie)
~639 mm
norma 1991–2020 (ERA5) · 2025: 549 mm
Źródła: GUS BDL (ludność), GIOŚ (powietrze), Open-Meteo/ERA5 (opady). Dane demograficzne odświeżane kwartalnie.
RYNEK GRUNTÓW · RCN

Jak zmieniały się ceny gruntów rolnych

Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych. Serii „grunty niezabudowane” nie pokazujemy: jej roczne mediany nie spełniły kryteriów jakości danych.

Dane roczne i pobieranie
Grunty rolne
Rokzł/m²
2024311
2025386

Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.

DEMOGRAFIA · GUS

Ludność na przestrzeni lat

Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.

Dane roczne i pobieranie
Liczba mieszkańców
RokMieszkańcy
201011 659
201111 947
201212 252
201312 499
201412 735
201512 870
201613 103
201713 348
201813 654
201914 032
202016 644
202117 151
202217 727
202318 306
202418 761
202519 255

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.

O gminie Nadarzyn

Nadarzyn to gmina wiejska w powiecie pruszkowskim, w województwie mazowieckim. Na jej obszarze nie ma miasta.

Według Banku Danych Lokalnych GUS liczba mieszkańców gminy w 2025 r. wynosiła 19 255. W 2010 r. było to 11 659, więc przez 15 lat liczba ta wzrosła o 7 596 (65,2%). Liczba mieszkańców rosła rok po roku przez cały ten okres. Dla porównania ludność całego powiatu pruszkowskiego w tym okresie zwiększyła się o 18,6%. Tempo zmiany z lat 2010–2025 daje jej 4. miejsce na 288 gmin województwa mazowieckiego z pełną serią GUS (licząc od najszybszego wzrostu). Największa jednoroczna zmiana w serii przypada na 2020 r. (+18,6%) — przy takich skokach dane mogą obejmować rewizje spisowe lub zmiany granic.

Powierzchnia wyliczona z granic PRG to ok. 73,0 km², co daje około 264 mieszkańców na km². To 2,8 razy mniej niż średnio w powiecie (747 os./km²). Ma najmniej mieszkańców spośród 6 gmin powiatu (10,5% ludności powiatu). Powierzchniowo jest największą gminą powiatu (29,9% jego obszaru). Wśród 314 gmin województwa mazowieckiego zajmuje 45. miejsce pod względem liczby mieszkańców i 49. pod względem gęstości zaludnienia (licząc od najgęściej zaludnionej).

Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności i rodzaj gminy); powierzchnia wyliczona z granic administracyjnych (PRG). Porównania wieloletnie mogą obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.

Urząd gminy — przepisy lokalne i opłaty za odpady →

O cenach działek w gminie Nadarzyn

Ceny gruntów niezabudowanych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 366 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 20. Ostatnia transakcja w próbie: 2026-08-20. Wynik orientacyjny — próba nie spełnia wszystkich kryteriów dokładnego porównania.

Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 421 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 46.

W serii gruntów rolnych z lat 2024–2025 mediana wzrosła o około 24%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.

🔥 Uchwała antysmogowa

województwo mazowieckie

W województwie mazowieckim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych od 1.01.2023, od 2028 tylko automatyczne kotły klasy 5; w Warszawie zakaz spalania węgla od 1.10.2023, w okolicznych powiatach od 2028.

Zasady wymiany kotłów i zakazy paliw ustala sejmik województwa; daty bywają nowelizowane — potwierdź w źródle. Stan danych: 2026-07.

Koszty życia w gminie Nadarzyn (2026)

Ile zapłacisz rocznie

2 082 zł rocznie

  • Podatek od gruntudziałka 1 000 m²600 zł
  • Podatek od budynkudom 120 m²114 zł
  • Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 368 zł

Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.

W województwie
146. z 255miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
W Polsce
659. z 1673miejsce od najtańszej
Mediana w woj. mazowieckim
2 024 zł/rok3% drożej niż mediana

Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Nadarzyn to ok. 2 082 zł rocznie — 146. wynik od najtańszego wśród 255 gmin woj. mazowieckiego z kompletem danych. Ta suma jest o 3% wyższa niż mediana województwa (2 024 zł).

Opłata za odpady wynosi 28,50 zł od osoby miesięcznie i jest o 5% niższa niż mediana woj. mazowieckiego (30,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (0,95 zł/m²) jest o 4% wyższy niż mediana województwa (0,92 zł/m²).

Stawki podatków i opłat lokalnych w gminie Nadarzyn
PozycjaStawkaRokŹródło
Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) 0,60 zł/m²/rok 2026 uchwała XVI.349.2025 ↗
Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne 0,95 zł/m² pow. użytkowej/rok 2026 uchwała XVI.349.2025 ↗
Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby 28,50 zł/os./mies. — uchwała XLIII.535.2021 ↗
Podatek rolny (grunty gospodarstw) 150,00 zł/ha przel./rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS
Podatek leśny 61,90 zł/ha/rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS

Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.

Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.

🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat pruszkowski)

Przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1000 mieszkańców. Dane GUS (BDL) na poziomie powiatu — GUS nie publikuje statystyk per gmina. Rok 2025.
Przestępczość / 1000 mieszk.
18,1
Wykrywalność sprawców
55,2%
przeciętna
Trend 2020–2025
Źródło: GUS — Bank Danych Lokalnych (przestępstwa stwierdzone przez Policję, na 1000 mieszk.), licencja CC BY. Poziom powiatu. bdl.stat.gov.pl →

Ostatnie transakcje działek

Z aktów notarialnych (RCN/GUGiK). Bez adresów i numerów działek — tylko powierzchnia, cena i miesiąc.
Tabela to nie to samo co mediana. Pokazujemy tu ostatnie transakcje, dla których znamy położenie działki na mapie. Mediany i ranking liczymy z pełnego zbioru aktów notarialnych (także bez położenia na mapie, każdy akt liczony raz, bez gruntów zabudowanych), dlatego tabela nie musi się z nimi zgadzać. Typ w tabeli to kategoria RCN: nie potwierdza, że działka jest budowlana ani że ma prawo zabudowy.

Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

MiesiącTypPowierzchniaCena zł/m²
2026-08 kategoria RCN: rolna 1 000 m² 600
2026-08 kategoria RCN: rolno-budowlana 989 m² 1 466
2026-08 kategoria RCN: budowlana 1 378 m² 390
2026-08 kategoria RCN: rolno-budowlana 320 m² 2 206
2026-08 kategoria RCN: rolno-budowlana 253 m² 2 743
2026-08 kategoria RCN: budowlana 1 000 m² 299
2026-08 kategoria RCN: rolno-budowlana 475 m² 2 055
2026-08 kategoria RCN: budowlana 1 568 m² 350
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 284 m² 583
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 000 m² 1 499
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 000 m² 720
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 118 m² 1 422
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 370 m² 1 343
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 140 m² 1 596
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 500 m² 617
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 172 m² 444
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 000 m² 1 549
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 100 m² 1 455
2026-07 kategoria RCN: budowlana 1 130 m² 513
2026-07 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 118 m² 1 413
Reklama

Ostatnie postępowania środowiskowe w okolicy

Decyzje / obwieszczenia środowiskowe (RDOŚ / gminne BIP-y). To NIE są rozporządzenia gminy — to zgłoszone inwestycje warte sprawdzenia przed zakupem.

Najczęstsze pytania — działki w gminie Nadarzyn

Jaka jest lokalna mediana cen gruntów niezabudowanych w gminie Nadarzyn?
Mediana lokalnych transakcji gruntami niezabudowanymi w gminie Nadarzyn to 366 zł/m² (z próby 20 transakcji). To mediana cen sprzedaży całych nieruchomości na wolnym rynku z ostatnich 12 miesięcy. Pomijamy drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Przy małej próbie pokazujemy wynik orientacyjny lub cenę informacyjną; warunki dokładnego porównania opisaliśmy przy cenach. To nie jest cena typowej działki budowlanej ani wycena.
Ile kosztuje działka rolna w gminie Nadarzyn?
Mediana ceny działki rolnej w gminie Nadarzyn to 421 zł/m² (z próby 46 transakcji). Wartość orientacyjna.
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Nadarzyn?
Pokazujemy 20 ostatnich transakcji z aktów notarialnych (RCN/GUGiK) z okresu 2026-07–2026-08 — bez adresów i numerów działek (RODO), tylko powierzchnia, cena za m² i miesiąc.
Ile mieszkańców ma gmina Nadarzyn?
Według danych GUS (BDL, stan na koniec 2025) gmina Nadarzyn liczy 19 255 mieszkańców przy powierzchni 73 km² (264 os./km²).
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Nadarzyn?
Z aktów notarialnych — Rejestr Cen Nieruchomości (RCN/GUGiK). Mediana lokalna na tej stronie opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy i nie jest uzupełniana modelem. Ranking gmin i mapa cen używają ceny rankingowej InfoGruntu, która łączy te transakcje z cenami podobnych gmin — dlatego obie liczby mogą się różnić.
Czy te ceny to wycena działki?
Nie. To orientacyjne mediany rynkowe, nie operat szacunkowy ani oferta. Przeznaczenie działki sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) lub w urzędzie gminy przed zakupem.

Najbliższe gminy

Porównaj ceny działek w geograficznie najbliższych gminach — lista nie jest ograniczona do granic powiatu.

Zanim kupisz działkę w gminie Nadarzyn

Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.

Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.