Przejdź do treści

Działki w gminie Żarów — ceny i transakcje

miejsko-wiejska · powiat świdnicki · dolnośląskie
Niezabudowane · mediana 12 mies. Brak wystarczających lokalnych danych Rolne · mediana 85 zł/m² Koszty życia · dom 120 m² 3 080 zł/rok

Ok. 547. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 201 zł/m².

Dokładność mediany lokalnej

Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.

Zasady obliczania cen

Ceny działek (zł/m²)

Jak odczytać cenę i zakres danych

Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.

Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.

Zobacz dostępne obserwacje (2)

Mediana tej małej próby: 195 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.

Grunty niezabudowane — mediana 12 mies.
Brak wystarczających lokalnych danych (2 transakcje · ostatnia 02/2026)
Grunty rolne — mediana
85 zł/m² 83 transakcje · ostatnia 07/2026
Cena rankingowa InfoGruntu (ranking gmin i mapa cen) 201 zł/m² ok. 547. miejsce z 2479 (szacunek) · Transakcje + model

Łączy transakcje z tej gminy (z 36 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz w rankingu i skąd ta cena →

Gmina Żarów w liczbach

Ludność
11 948
GUS 2025 ▼ 0,7% r/r
Powierzchnia
87 km²
z granic PRG
Gęstość zaludnienia
138 os./km²
Opady (rocznie)
~668 mm
norma 1991–2020 (ERA5) · 2025: 676 mm
Źródła: GUS BDL (ludność), GIOŚ (powietrze), Open-Meteo/ERA5 (opady). Dane demograficzne odświeżane kwartalnie.
DEMOGRAFIA · GUS

Ludność na przestrzeni lat

Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.

Dane roczne i pobieranie
Liczba mieszkańców
RokMieszkańcy
201012 642
201112 662
201212 655
201312 614
201412 605
201512 571
201612 565
201712 506
201812 443
201912 391
202012 288
202112 238
202212 182
202312 127
202412 036
202511 948

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.

Lokalny kontekst — Żarów

Żarów — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 11 948 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców spadła o 623 (5,0%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 86,9 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 137 mieszkańców.

Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.

Urząd gminy — przepisy lokalne i opłaty za odpady →

O cenach działek w gminie Żarów

Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 85 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 83.

🔥 Uchwała antysmogowa

województwo dolnośląskie

W województwie dolnośląskim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych od 1.07.2024, klasy 3-4 od 1.07.2028; zakaz mułu, flotokoncentratu i mokrego drewna. Wrocław i uzdrowiska — ostrzejsze zasady.

Zasady wymiany kotłów i zakazy paliw ustala sejmik województwa; daty bywają nowelizowane — potwierdź w źródle. Stan danych: 2026-07.

Koszty życia w gminie Żarów (2026)

Ile zapłacisz rocznie

3 080 zł rocznie

  • Podatek od gruntudziałka 1 000 m²770 zł
  • Podatek od budynkudom 120 m²150 zł
  • Odpady komunalne4 os. × 12 mies.2 160 zł

Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.

W województwie
99. z 125miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
W Polsce
1607. z 1673miejsce od najtańszej
Mediana w woj. dolnośląskim
2 840 zł/rok8% drożej niż mediana

Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Żarów to ok. 3 080 zł rocznie — 99. wynik od najtańszego wśród 125 gmin woj. dolnośląskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 8% wyższa niż mediana województwa (2 840 zł).

Opłata za odpady wynosi 45,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2026 r.) i jest o 13% wyższa niż mediana woj. dolnośląskiego (40,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego to 1,25 zł/m² — najwyższa stawka dopuszczalna na 2026 r.

Stawki podatków i opłat lokalnych w gminie Żarów
PozycjaStawkaRokŹródło
Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) 0,77 zł/m²/rok 2026 uchwała XXII/141/2025 ↗
Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne 1,25 zł/m² pow. użytkowej/rok 2026 uchwała XXII/141/2025 ↗
Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby 45,00 zł/os./mies. 2026 uchwała XXV/167/2026 ↗
Podatek rolny (grunty gospodarstw) 166,05 zł/ha przel./rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS
Podatek leśny 61,90 zł/ha/rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS

Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.

Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.

🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat świdnicki)

Przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1000 mieszkańców. Dane GUS (BDL) na poziomie powiatu — GUS nie publikuje statystyk per gmina. Rok 2025.
Przestępczość / 1000 mieszk.
25,3
Wykrywalność sprawców
70,7%
wysoka
Trend 2020–2025
Źródło: GUS — Bank Danych Lokalnych (przestępstwa stwierdzone przez Policję, na 1000 mieszk.), licencja CC BY. Poziom powiatu. bdl.stat.gov.pl →

Ostatnie transakcje działek

Z aktów notarialnych (RCN/GUGiK). Bez adresów i numerów działek — tylko powierzchnia, cena i miesiąc.
Tabela to nie to samo co mediana. Pokazujemy tu ostatnie transakcje, dla których znamy położenie działki na mapie. Mediany i ranking liczymy z pełnego zbioru aktów notarialnych (także bez położenia na mapie, każdy akt liczony raz, bez gruntów zabudowanych), dlatego tabela nie musi się z nimi zgadzać. Typ w tabeli to kategoria RCN: nie potwierdza, że działka jest budowlana ani że ma prawo zabudowy.

Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

MiesiącTypPowierzchniaCena zł/m²
2026-07 kategoria RCN: rolna 1 044 m² 82
2026-06 kategoria RCN: rolno-budowlana 865 m² 6
2026-06 kategoria RCN: rolna 1 055 m² 142
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 235 m² 97
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 167 m² 133
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 165 m² 99
2026-05 kategoria RCN: rolna 140 m² 7
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 027 m² 96
2026-05 kategoria RCN: rolna 719 m² 278
2026-05 kategoria RCN: rolna 2 831 m² 71
2026-05 kategoria RCN: rolna 3,38 ha 8
2026-05 kategoria RCN: rolna 2,32 ha 12
2026-05 kategoria RCN: rolna 5,41 ha 5
2026-04 kategoria RCN: rolna 1,48 ha 5
2026-04 kategoria RCN: rolna 991 m² 120
2026-04 kategoria RCN: rolna 1 114 m² 148
2026-04 kategoria RCN: rolna 1 131 m² 71
2026-04 kategoria RCN: rolna 3 304 m² 34
2026-04 kategoria RCN: rolna 2 326 m² 86
2026-04 kategoria RCN: rolna 1 007 m² 149

Najczęstsze pytania — działki w gminie Żarów

Ile kosztuje działka rolna w gminie Żarów?
Mediana ceny działki rolnej w gminie Żarów to 85 zł/m² (z próby 83 transakcji). Wartość orientacyjna.
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Żarów?
Pokazujemy 20 ostatnich transakcji z aktów notarialnych (RCN/GUGiK) z okresu 2026-04–2026-07 — bez adresów i numerów działek (RODO), tylko powierzchnia, cena za m² i miesiąc.
Ile mieszkańców ma gmina Żarów?
Według danych GUS (BDL, stan na koniec 2025) gmina Żarów liczy 11 948 mieszkańców przy powierzchni 87 km² (138 os./km²).
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Żarów?
Z aktów notarialnych — Rejestr Cen Nieruchomości (RCN/GUGiK). Mediana lokalna na tej stronie opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy i nie jest uzupełniana modelem. Ranking gmin i mapa cen używają ceny rankingowej InfoGruntu, która łączy te transakcje z cenami podobnych gmin — dlatego obie liczby mogą się różnić.
Czy te ceny to wycena działki?
Nie. To orientacyjne mediany rynkowe, nie operat szacunkowy ani oferta. Przeznaczenie działki sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) lub w urzędzie gminy przed zakupem.

Najbliższe gminy

Porównaj ceny działek w geograficznie najbliższych gminach — lista nie jest ograniczona do granic powiatu.

Zanim kupisz działkę w gminie Żarów

Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.

Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.