Działki w gminie Łomazy — ceny i transakcje
W gminie Łomazy mediana ceny 1 m² gruntu niezabudowanego z ostatnich 12 miesięcy to 85 zł, policzona z 10 transakcji w Rejestrze Cen Nieruchomości.
Ok. 2326. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 60 zł/m².
Dlaczego dwie liczby?
Mediana (85 zł/m²) to środek wszystkich sprzedaży gruntów niezabudowanych w tej gminie z ostatnich 12 miesięcy — 10 sprzedaży. Cena rankingowa (60 zł/m²) bierze pod uwagę tylko działki od 300 m². W tej gminie brakuje wystarczających danych o sprzedaży takich działek, więc cena rankingowa pochodzi z cen podobnych gmin. Dlatego obie liczby mogą się różnić: mediana opisuje wszystkie sprzedaże w gminie, a cena rankingowa służy do porównania gmin między sobą.
Dokładność mediany lokalnej
Mediana lokalna nie spełnia wszystkich kryteriów rankingu dokładnego. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Łomazy w liczbach
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 5 272 |
| 2011 | 5 249 |
| 2012 | 5 203 |
| 2013 | 5 156 |
| 2014 | 5 109 |
| 2015 | 5 084 |
| 2016 | 5 038 |
| 2017 | 5 002 |
| 2018 | 4 963 |
| 2019 | 4 906 |
| 2020 | 4 714 |
| 2021 | 4 666 |
| 2022 | 4 621 |
| 2023 | 4 559 |
| 2024 | 4 518 |
| 2025 | 4 441 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
Lokalny kontekst — Łomazy
Łomazy — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 4 441 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców spadła o 643 (12,6%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 196,9 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 23 mieszkańców.
Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Łomazy
Ceny gruntów niezabudowanych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 85 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 10. Ostatnia transakcja w próbie: 2026-08-05. Wynik orientacyjny — próba nie spełnia wszystkich kryteriów dokładnego porównania.
Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 68 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 20.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie lubelskim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych i klasy 1-2 od 1.01.2024, klasy 3-4 od 1.01.2027, klasy 5 od 2030.
Koszty życia w gminie Łomazy (2026)
Ile zapłacisz rocznie
1 742 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²470 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²120 zł
- Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 152 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 75. z 174miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 309. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. lubelskim
- 1 812 zł/rok4% taniej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Łomazy to ok. 1 742 zł rocznie — 75. wynik od najtańszego wśród 174 gmin woj. lubelskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 4% niższa niż mediana województwa (1 812 zł).
Opłata za odpady wynosi 24,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2024 r.) i jest o 8% niższa niż mediana woj. lubelskiego (26,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (1,00 zł/m²) jest o 6% wyższy niż mediana województwa (0,94 zł/m²).
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,47 zł/m²/rok | 2026 | uchwała XVII/145/25 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 1,00 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2026 | uchwała XVII/145/25 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby | 24,00 zł/os./mies. | 2024 | uchwała XLII/377/23 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 162,50 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 60,50 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat bialski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 14 m² | 7 |
| 2026-08 | kategoria RCN: budowlana | 6,99 ha | 6 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 1 846 m² | 65 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 662 m² | 196 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 632 m² | 63 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 771 m² | 73 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 369 m² | 66 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 219 m² | 74 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 1 233 m² | 131 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 1 240 m² | 131 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 946 m² | 218 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 1 761 m² | 117 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 893 m² | 78 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 1 669 m² | 214 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 2 695 m² | 193 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 948 m² | 73 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 948 m² | 146 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 2 659 m² | 52 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 1 324 m² | 52 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 5 925 m² | 14 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Łomazy
Jaka jest lokalna mediana cen gruntów niezabudowanych w gminie Łomazy?
Ile kosztuje działka rolna w gminie Łomazy?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Łomazy?
Ile mieszkańców ma gmina Łomazy?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Łomazy?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Łomazy
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.