Działki w gminie Zabór — ceny i transakcje
Ok. 838. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 154 zł/m².
Dokładność mediany lokalnej
Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.
Zobacz dostępne obserwacje (5)
Mediana tej małej próby: 127 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.
Łączy transakcje z tej gminy (z 36 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Zabór w liczbach
Jak zmieniały się ceny gruntów rolnych
Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych. Serii „grunty niezabudowane” nie pokazujemy: jej roczne mediany nie spełniły kryteriów jakości danych.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | zł/m² |
|---|---|
| 2022 | 72 |
| 2023 | 94 |
| 2024 | 123 |
| 2025 | 155 |
Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 3 809 |
| 2011 | 3 877 |
| 2012 | 3 947 |
| 2013 | 3 995 |
| 2014 | 4 027 |
| 2015 | 4 046 |
| 2016 | 4 135 |
| 2017 | 4 211 |
| 2018 | 4 277 |
| 2019 | 4 321 |
| 2020 | 4 516 |
| 2021 | 4 600 |
| 2022 | 4 656 |
| 2023 | 4 741 |
| 2024 | 4 808 |
| 2025 | 4 873 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
Lokalny kontekst — Zabór
Zabór — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 4 873 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców wzrosła o 827 (20,4%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 92,9 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 52 mieszkańców.
Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Zabór
Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 165 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 154.
W serii gruntów rolnych z lat 2022–2025 mediana wzrosła o około 115%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie lubuskim obowiązuje uchwała antysmogowa: od 1.01.2027 dozwolone tylko kotły klasy 5 (ekoprojekt) — zakaz wszystkich pozaklasowych i klas 1-4 jednocześnie (jedna data graniczna). Bez Zielonej Góry i Gorzowa (odrębne uchwały).
Koszty życia w gminie Zabór (2026)
Ile zapłacisz rocznie
2 570 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²500 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²150 zł
- Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 920 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 11. z 37miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 1202. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. lubuskim
- 2 726 zł/rok6% taniej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Zabór to ok. 2 570 zł rocznie — 11. wynik od najtańszego wśród 37 gmin woj. lubuskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 6% niższa niż mediana województwa (2 726 zł).
Opłata za odpady wynosi 40,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2023 r.) i jest o 5% niższa niż mediana woj. lubuskiego (42,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego to 1,25 zł/m² — najwyższa stawka dopuszczalna na 2026 r.
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,50 zł/m²/rok | 2026 | uchwała XVI.126.2025 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 1,25 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2026 | uchwała XVI.126.2025 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby | 40,00 zł/os./mies. | 2023 | uchwała LII.366.2023 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat zielonogórski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-09 | kategoria RCN: rolna | 3 037 m² | 138 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 1 308 m² | 130 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 1 525 m² | 200 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 8 635 m² | 35 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 2 155 m² | 81 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 1 074 m² | 163 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 1 724 m² | 142 |
| 2026-08 | kategoria RCN: rolna | 1 418 m² | 55 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 011 m² | 178 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 349 m² | 163 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 749 m² | 69 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 3 740 m² | 25 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 910 m² | 63 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 2 166 m² | 139 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 200 m² | 42 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 218 m² | 189 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 800 m² | 438 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 200 m² | 192 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 455 m² | 330 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 4 906 m² | 31 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Zabór
Ile kosztuje działka rolna w gminie Zabór?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Zabór?
Ile mieszkańców ma gmina Zabór?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Zabór?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Zabór
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.