Przejdź do treści

Działki w gminie Wyry — ceny i transakcje

wiejska · powiat mikołowski · śląskie
Niezabudowane · mediana 12 mies. Brak wystarczających lokalnych danych Rolne · mediana 241 zł/m² Koszty życia · dom 120 m² 2 911 zł/rok

Ok. 667. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 178 zł/m².

Dokładność mediany lokalnej

Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.

Zasady obliczania cen

Ceny działek (zł/m²)

Jak odczytać cenę i zakres danych

Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.

Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.

Zobacz dostępne obserwacje (5)

Mediana tej małej próby: 234 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.

Grunty niezabudowane — mediana 12 mies.
Brak wystarczających lokalnych danych (5 transakcji · ostatnia 04/2026)
Grunty rolne — mediana
241 zł/m² 80 transakcji · ostatnia 06/2026
Cena rankingowa InfoGruntu (ranking gmin i mapa cen) 178 zł/m² ok. 667. miejsce z 2479 (szacunek) · Szacunek modelu

Łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz w rankingu i skąd ta cena →

Gmina Wyry w liczbach

Ludność
9 235
GUS 2025 ▲ 0,8% r/r
Powierzchnia
34 km²
z granic PRG
Gęstość zaludnienia
270 os./km²
Opady (rocznie)
~844 mm
norma 1991–2020 (ERA5) · 2025: 837 mm
Źródła: GUS BDL (ludność), GIOŚ (powietrze), Open-Meteo/ERA5 (opady). Dane demograficzne odświeżane kwartalnie.
RYNEK GRUNTÓW · RCN

Jak zmieniały się ceny gruntów rolnych

Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych. Serii „grunty niezabudowane” nie pokazujemy: jej roczne mediany nie spełniły kryteriów jakości danych.

Dane roczne i pobieranie
Grunty rolne
Rokzł/m²
2022185
2023224
2024226
2025243

Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.

DEMOGRAFIA · GUS

Ludność na przestrzeni lat

Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.

Dane roczne i pobieranie
Liczba mieszkańców
RokMieszkańcy
20107 096
20117 234
20127 418
20137 592
20147 736
20157 837
20167 972
20178 087
20188 226
20198 409
20208 695
20218 896
20228 998
20239 077
20249 160
20259 235

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.

Lokalny kontekst — Wyry

Wyry — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 9 235 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców wzrosła o 1 398 (17,8%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 34,3 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 270 mieszkańców.

Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.

Urząd gminy — przepisy lokalne i opłaty za odpady →

O cenach działek w gminie Wyry

Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 241 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 80.

W serii gruntów rolnych z lat 2022–2025 mediana wzrosła o około 31%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.

🔥 Uchwała antysmogowa

województwo śląskie

W województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych etapami wg wieku: ponad 10 lat od 2022, 5-10 lat od 2024, poniżej 5 lat od 2026; klasy 3-4 od 2028; piece i kominki od 2023.

Zasady wymiany kotłów i zakazy paliw ustala sejmik województwa; daty bywają nowelizowane — potwierdź w źródle. Stan danych: 2026-07.

Koszty życia w gminie Wyry (2026)

Ile zapłacisz rocznie

2 911 zł rocznie

  • Podatek od gruntudziałka 1 000 m²750 zł
  • Podatek od budynkudom 120 m²145 zł
  • Odpady komunalne4 os. × 12 mies.2 016 zł

Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.

W województwie
92. z 105miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
W Polsce
1519. z 1673miejsce od najtańszej
Mediana w woj. śląskim
2 511 zł/rok16% drożej niż mediana

Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Wyry to ok. 2 911 zł rocznie — 92. wynik od najtańszego wśród 105 gmin woj. śląskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 16% wyższa niż mediana województwa (2 511 zł).

Opłata za odpady wynosi 42,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2025 r.) i jest o 11% wyższa niż mediana woj. śląskiego (38,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (1,21 zł/m²) jest o 7% wyższy niż mediana województwa (1,13 zł/m²).

Stawki podatków i opłat lokalnych w gminie Wyry
PozycjaStawkaRokŹródło
Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) 0,75 zł/m²/rok 2026 uchwała XVIII/120/2025 ↗
Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne 1,21 zł/m² pow. użytkowej/rok 2026 uchwała XVIII/120/2025 ↗
Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby 42,00 zł/os./mies. 2025 uchwała XII/85/2025 ↗
Podatek rolny (grunty gospodarstw) 166,05 zł/ha przel./rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS
Podatek leśny 61,90 zł/ha/rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS

Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.

Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.

🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat mikołowski)

Przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1000 mieszkańców. Dane GUS (BDL) na poziomie powiatu — GUS nie publikuje statystyk per gmina. Rok 2025.
Przestępczość / 1000 mieszk.
16,6
Wykrywalność sprawców
77,1%
wysoka
Trend 2020–2025
Źródło: GUS — Bank Danych Lokalnych (przestępstwa stwierdzone przez Policję, na 1000 mieszk.), licencja CC BY. Poziom powiatu. bdl.stat.gov.pl →

Ostatnie transakcje działek

Z aktów notarialnych (RCN/GUGiK). Bez adresów i numerów działek — tylko powierzchnia, cena i miesiąc.
Tabela to nie to samo co mediana. Pokazujemy tu ostatnie transakcje, dla których znamy położenie działki na mapie. Mediany i ranking liczymy z pełnego zbioru aktów notarialnych (także bez położenia na mapie, każdy akt liczony raz, bez gruntów zabudowanych), dlatego tabela nie musi się z nimi zgadzać. Typ w tabeli to kategoria RCN: nie potwierdza, że działka jest budowlana ani że ma prawo zabudowy.

Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

MiesiącTypPowierzchniaCena zł/m²
2026-06 kategoria RCN: rolna 417 m² 253
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 290 m² 213
2026-05 kategoria RCN: rolna 3 241 m² 207
2026-05 kategoria RCN: rolna 300 m² 17
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 202 m² 250
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 232 m² 219
2026-05 kategoria RCN: budowlana 438 m² 11
2026-05 kategoria RCN: rolna 817 m² 249
2026-04 kategoria RCN: budowlana 1 003 m² 179
2026-04 kategoria RCN: rolna 576 m² 313
2026-04 kategoria RCN: budowlana 120 m² 258
2026-04 kategoria RCN: budowlana 1 893 m² 11
2026-04 kategoria RCN: rolna 960 m² 313
2026-03 kategoria RCN: rolna 3 427 m² 128
2026-03 kategoria RCN: rolna 5 322 m² 135
2026-03 kategoria RCN: rolna 508 m² 226
2026-03 kategoria RCN: budowlana 714 m² 234
2026-02 kategoria RCN: rolna 756 m² 463
2026-02 kategoria RCN: rolna 1 562 m² 224
2026-02 kategoria RCN: budowlana 465 m² 1 740

Najczęstsze pytania — działki w gminie Wyry

Ile kosztuje działka rolna w gminie Wyry?
Mediana ceny działki rolnej w gminie Wyry to 241 zł/m² (z próby 80 transakcji). Wartość orientacyjna.
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Wyry?
Pokazujemy 20 ostatnich transakcji z aktów notarialnych (RCN/GUGiK) z okresu 2026-02–2026-06 — bez adresów i numerów działek (RODO), tylko powierzchnia, cena za m² i miesiąc.
Ile mieszkańców ma gmina Wyry?
Według danych GUS (BDL, stan na koniec 2025) gmina Wyry liczy 9 235 mieszkańców przy powierzchni 34 km² (270 os./km²).
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Wyry?
Z aktów notarialnych — Rejestr Cen Nieruchomości (RCN/GUGiK). Mediana lokalna na tej stronie opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy i nie jest uzupełniana modelem. Ranking gmin i mapa cen używają ceny rankingowej InfoGruntu, która łączy te transakcje z cenami podobnych gmin — dlatego obie liczby mogą się różnić.
Czy te ceny to wycena działki?
Nie. To orientacyjne mediany rynkowe, nie operat szacunkowy ani oferta. Przeznaczenie działki sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) lub w urzędzie gminy przed zakupem.

Najbliższe gminy

Porównaj ceny działek w geograficznie najbliższych gminach — lista nie jest ograniczona do granic powiatu.

Zanim kupisz działkę w gminie Wyry

Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.

Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.