Działki w gminie Nysa — ceny i transakcje
W gminie Nysa mediana ceny 1 m² gruntu niezabudowanego z ostatnich 12 miesięcy to 225 zł, policzona z 16 transakcji w Rejestrze Cen Nieruchomości.
Ok. 420. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 228 zł/m².
Dlaczego dwie liczby?
Mediana (225 zł/m²) to środek wszystkich sprzedaży gruntów niezabudowanych w tej gminie z ostatnich 12 miesięcy — 16 sprzedaży. Cena rankingowa (228 zł/m²) bierze pod uwagę tylko działki od 300 m² — tu 13 sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy. Cena opiera się głównie na tych sprzedażach, a w mniejszej części na cenach podobnych gmin. Dlatego obie liczby mogą się różnić: mediana opisuje wszystkie sprzedaże w gminie, a cena rankingowa służy do porównania gmin między sobą.
Dokładność mediany lokalnej
Mediana lokalna nie spełnia wszystkich kryteriów rankingu dokładnego. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Nysa w liczbach
Jak zmieniały się ceny gruntów
Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | zł/m² |
|---|---|
| 2023 | 184 |
| 2024 | 244 |
| 2025 | 250 |
| Rok | zł/m² |
|---|---|
| 2023 | 137 |
| 2024 | 135 |
| 2025 | 139 |
Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 58 761 |
| 2011 | 58 532 |
| 2012 | 58 397 |
| 2013 | 58 132 |
| 2014 | 57 996 |
| 2015 | 57 710 |
| 2016 | 57 641 |
| 2017 | 57 579 |
| 2018 | 57 272 |
| 2019 | 56 951 |
| 2020 | 55 304 |
| 2021 | 54 758 |
| 2022 | 54 262 |
| 2023 | 53 736 |
| 2024 | 53 336 |
| 2025 | 52 982 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
O gminie Nysa
Nysa to gmina miejsko-wiejska w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje zarówno obszar miejski, jak i wiejski.
Według Banku Danych Lokalnych GUS liczba mieszkańców gminy w 2025 r. wynosiła 52 982. W 2010 r. było to 58 761, więc przez 15 lat liczba ta spadła o 5 779 (9,8%). Liczba mieszkańców malała rok po roku przez cały ten okres. Dla porównania ludność całego powiatu nyskiego w tym okresie zmniejszyła się o 11,9%. Tempo zmiany z lat 2010–2025 daje jej 26. miejsce na 69 gmin województwa opolskiego z pełną serią GUS (licząc od najszybszego wzrostu).
Powierzchnia wyliczona z granic PRG to ok. 215,8 km², co daje około 245 mieszkańców na km². To 2,4 razy więcej niż średnio w powiecie (104 os./km²). Jest najludniejszą z 9 gmin powiatu i skupia 42,1% jego mieszkańców. Powierzchniowo jest największą gminą powiatu (17,8% jego obszaru). Wśród 71 gmin województwa opolskiego zajmuje 3. miejsce pod względem liczby mieszkańców i 4. pod względem gęstości zaludnienia (licząc od najgęściej zaludnionej).
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności i rodzaj gminy); powierzchnia wyliczona z granic administracyjnych (PRG). Porównania wieloletnie mogą obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Nysa
Ceny gruntów niezabudowanych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 225 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 16. Ostatnia transakcja w próbie: 2026-07-13. Wynik orientacyjny — próba nie spełnia wszystkich kryteriów dokładnego porównania.
Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 165 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 306.
W serii gruntów niezabudowanych z lat 2023–2025 mediana wzrosła o około 36%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie opolskim obowiązuje uchwała antysmogowa: najdłuższe terminy w Polsce: zakaz kotłów pozaklasowych od 1.01.2030, klasy 3-4 od 2032; zakaz mułu i flotokoncentratu od 2017.
Koszty życia w gminie Nysa (2026)
Ile zapłacisz rocznie
2 292 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²540 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²120 zł
- Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 632 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 10. z 59miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 870. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. opolskim
- 2 540 zł/rok10% taniej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Nysa to ok. 2 292 zł rocznie — 10. wynik od najtańszego wśród 59 gmin woj. opolskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 10% niższa niż mediana województwa (2 540 zł).
Opłata za odpady wynosi 34,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2026 r.) i jest o 11% niższa niż mediana woj. opolskiego (38,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (1,00 zł/m²) jest o 12% niższy niż mediana województwa (1,13 zł/m²).
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,54 zł/m²/rok | 2026 | uchwała XXII/322/25 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 1,00 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2026 | uchwała XXII/322/25 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby | 34,00 zł/os./mies. | 2026 | uchwała XXII/323/25 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat nyski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 1 356 m² | 162 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 393 m² | 94 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 2 069 m² | 173 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 9,55 ha | 8 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 183 m² | 165 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 129 m² | 173 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 314 m² | 287 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 2 588 m² | 146 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 100 m² | 135 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1 600 m² | 153 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1,39 ha | 10 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 8 500 m² | 41 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 143 m² | 413 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 25 m² | 2 360 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 892 m² | 244 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 246 m² | 144 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 782 m² | 230 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 191 m² | 67 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 870 m² | 92 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 145 m² | 205 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Nysa
Jaka jest lokalna mediana cen gruntów niezabudowanych w gminie Nysa?
Ile kosztuje działka rolna w gminie Nysa?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Nysa?
Ile mieszkańców ma gmina Nysa?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Nysa?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Nysa
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.