Działki w gminie Głuchołazy — ceny i transakcje
Ok. 984. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 139 zł/m².
Dokładność mediany lokalnej
Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.
Zobacz dostępne obserwacje (9)
Mediana tej małej próby: 136 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.
Łączy transakcje z tej gminy (z 24 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Głuchołazy w liczbach
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 25 290 |
| 2011 | 25 084 |
| 2012 | 25 018 |
| 2013 | 24 726 |
| 2014 | 24 493 |
| 2015 | 24 254 |
| 2016 | 24 064 |
| 2017 | 23 962 |
| 2018 | 23 774 |
| 2019 | 23 643 |
| 2020 | 23 071 |
| 2021 | 22 775 |
| 2022 | 22 534 |
| 2023 | 22 292 |
| 2024 | 22 064 |
| 2025 | 21 792 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
Lokalny kontekst — Głuchołazy
Głuchołazy — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 21 792 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców spadła o 2 462 (10,2%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 166,7 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 131 mieszkańców.
Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Głuchołazy
Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 123 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 133.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie opolskim obowiązuje uchwała antysmogowa: najdłuższe terminy w Polsce: zakaz kotłów pozaklasowych od 1.01.2030, klasy 3-4 od 2032; zakaz mułu i flotokoncentratu od 2017.
Koszty życia w gminie Głuchołazy (2026)
Ile zapłacisz rocznie
2 419 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²470 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²125 zł
- Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 824 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 18. z 59miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 1013. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. opolskim
- 2 540 zł/rok5% taniej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Głuchołazy to ok. 2 419 zł rocznie — 18. wynik od najtańszego wśród 59 gmin woj. opolskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 5% niższa niż mediana województwa (2 540 zł).
Opłata za odpady wynosi 38,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2022 r.) i jest taka sama jak mediana woj. opolskiego (38,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (1,04 zł/m²) jest o 8% niższy niż mediana województwa (1,13 zł/m²).
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,47 zł/m²/rok | 2026 | uchwała XXI/156/25 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 1,04 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2026 | uchwała XXI/156/25 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby | 38,00 zł/os./mies. | 2022 | uchwała XLVII/475/22 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat nyski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 700 m² | 70 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1,96 ha | 7 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 379 m² | 178 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 134 m² | 176 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 400 m² | 500 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 200 m² | 1 000 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 142 m² | 100 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 870 m² | 131 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 666 m² | 171 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 327 m² | 143 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 2 372 m² | 79 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 159 m² | 1 176 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 8 500 m² | 44 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 400 m² | 191 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 800 m² | 875 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 4 100 m² | 28 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 2 315 m² | 108 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 995 m² | 116 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 499 m² | 230 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 1,99 ha | 7 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Głuchołazy
Ile kosztuje działka rolna w gminie Głuchołazy?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Głuchołazy?
Ile mieszkańców ma gmina Głuchołazy?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Głuchołazy?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Głuchołazy
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.