Działki w gminie Mogilany — ceny i transakcje
Ok. 376. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 239 zł/m².
Dokładność mediany lokalnej
Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.
Zobacz dostępne obserwacje (3)
Mediana tej małej próby: 85 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.
Łączy transakcje z tej gminy (z 36 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Mogilany w liczbach
Jak zmieniały się ceny gruntów
Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | zł/m² |
|---|---|
| 2024 | 237 |
| 2025 | 278 |
| Rok | zł/m² |
|---|---|
| 2019 | 156 |
| 2020 | 158 |
| 2021 | 151 |
| 2022 | 165 |
| 2023 | 231 |
| 2024 | 224 |
| 2025 | 214 |
Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 12 444 |
| 2011 | 12 663 |
| 2012 | 12 912 |
| 2013 | 13 221 |
| 2014 | 13 360 |
| 2015 | 13 532 |
| 2016 | 13 655 |
| 2017 | 13 819 |
| 2018 | 14 052 |
| 2019 | 14 233 |
| 2020 | 15 750 |
| 2021 | 15 994 |
| 2022 | 16 192 |
| 2023 | 16 286 |
| 2024 | 16 533 |
| 2025 | 16 594 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
Lokalny kontekst — Mogilany
Mogilany — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 16 594 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców wzrosła o 3 062 (22,6%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 43,3 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 383 mieszkańców.
Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Mogilany
Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 250 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 148.
W serii gruntów niezabudowanych z lat 2024–2025 mediana wzrosła o około 17%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie małopolskim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych od 1.01.2023, klasy 3-4 od 1.01.2027; zakaz mułu, flotokoncentratu i mokrego drewna od 2017. Poza Krakowem (osobny, ostrzejszy zakaz).
Koszty życia w gminie Mogilany (2026)
Ile zapłacisz rocznie
2 650 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²520 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²114 zł
- Odpady komunalne4 os. × 12 mies.2 016 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 129. z 135miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 1279. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. małopolskim
- 2 118 zł/rok25% drożej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Mogilany to ok. 2 650 zł rocznie — 129. wynik od najtańszego wśród 135 gmin woj. małopolskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 25% wyższa niż mediana województwa (2 118 zł).
Opłata za odpady wynosi 42,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2026 r.) i jest o 27% wyższa niż mediana woj. małopolskiego (33,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (0,95 zł/m²) jest o 1% wyższy niż mediana województwa (0,95 zł/m²).
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,52 zł/m²/rok | 2025 | uchwała IX / 68 /2024 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 0,95 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2025 | uchwała IX / 68 /2024 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby | 42,00 zł/os./mies. | 2026 | uchwała XXIX/193/2025 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat krakowski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-07 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1 747 m² | 295 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 4 030 m² | 39 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 4 100 m² | 201 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 868 m² | 248 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 1 398 m² | 343 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 2 402 m² | 179 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 7 700 m² | 32 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 782 m² | 256 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 868 m² | 220 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 747 m² | 220 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1 000 m² | 1 896 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 005 m² | 617 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 1 981 m² | 1 454 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 2 000 m² | 304 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 767 m² | 78 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 540 m² | 343 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 109 m² | 191 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 752 m² | 206 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 1 468 m² | 177 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 1 629 m² | 476 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Mogilany
Ile kosztuje działka rolna w gminie Mogilany?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Mogilany?
Ile mieszkańców ma gmina Mogilany?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Mogilany?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Mogilany
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.