Przejdź do treści

Działki w gminie Młynary — ceny i transakcje

miejsko-wiejska · powiat elbląski · warmińsko-mazurskie
Niezabudowane · mediana 12 mies. Brak wystarczających lokalnych danych Rolne · mediana 11 zł/m² Koszty życia · dom 120 m² 2 793 zł/rok

Ok. 1630. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 91 zł/m².

Dokładność mediany lokalnej

Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.

Zasady obliczania cen

Ceny działek (zł/m²)

Jak odczytać cenę i zakres danych

Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.

Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.

Zobacz dostępne obserwacje (1)

Mediana tej małej próby: 86 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.

Grunty niezabudowane — mediana 12 mies.
Brak wystarczających lokalnych danych (1 transakcja · ostatnia 11/2025)
Grunty rolne — mediana
11 zł/m² 49 transakcji · ostatnia 05/2026
Cena rankingowa InfoGruntu (ranking gmin i mapa cen) 91 zł/m² ok. 1630. miejsce z 2479 (szacunek) · Transakcje + model

Łączy transakcje z tej gminy (z 36 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz w rankingu i skąd ta cena →

Gmina Młynary w liczbach

Ludność
4 057
GUS 2025 ▼ 0,9% r/r
Powierzchnia
156 km²
z granic PRG
Gęstość zaludnienia
26 os./km²
Opady (rocznie)
~709 mm
norma 1991–2020 (ERA5) · 2025: 777 mm
Źródła: GUS BDL (ludność), GIOŚ (powietrze), Open-Meteo/ERA5 (opady). Dane demograficzne odświeżane kwartalnie.
DEMOGRAFIA · GUS

Ludność na przestrzeni lat

Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.

Dane roczne i pobieranie
Liczba mieszkańców
RokMieszkańcy
20104 639
20114 612
20124 586
20134 548
20144 528
20154 518
20164 509
20174 484
20184 441
20194 406
20204 279
20214 212
20224 206
20234 176
20244 093
20254 057

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.

Lokalny kontekst — Młynary

Młynary — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 4 057 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców spadła o 461 (10,2%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 155,6 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 26 mieszkańców.

Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.

Urząd gminy — przepisy lokalne i opłaty za odpady →

O cenach działek w gminie Młynary

Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 11 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 49.

Opłaty za odpady — 2026

Stawki dla nieruchomości zamieszkałych przy segregacji odpadów, przed ulgami. Przy każdej kwocie podajemy jednostkę naliczania.

Stawka podstawowa
40 zł / osoba / mies.

Obowiązują od 01.01.2026.

Ulga za zgłoszone kompostowanie bioodpadów: 5 zł od osoby miesięcznie.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Młynary — opłaty za gospodarowanie odpadami. Sprawdzono: 06.09.2026.

🔥 Uchwała antysmogowa

województwo warmińsko-mazurskie

W województwie warmińsko-mazurskim nie ma wojewódzkiej uchwały antysmogowej — obowiązują wyłącznie normy krajowe (jedno z dwóch województw bez uchwały, stan 2026-07).

Zasady wymiany kotłów i zakazy paliw ustala sejmik województwa; daty bywają nowelizowane — potwierdź w źródle. Stan danych: 2026-07.

Koszty życia w gminie Młynary (2026)

Ile zapłacisz rocznie

2 793 zł rocznie

  • Podatek od gruntudziałka 1 000 m²730 zł
  • Podatek od budynkudom 120 m²143 zł
  • Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 920 zł

Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.

W województwie
39. z 52miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
W Polsce
1426. z 1673miejsce od najtańszej
Mediana w woj. warmińsko-mazurskim
2 491 zł/rok12% drożej niż mediana

Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Młynary to ok. 2 793 zł rocznie — 39. wynik od najtańszego wśród 52 gmin woj. warmińsko-mazurskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 12% wyższa niż mediana województwa (2 491 zł).

Opłata za odpady wynosi 40,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2026 r.) i jest o 8% wyższa niż mediana woj. warmińsko-mazurskiego (37,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (1,19 zł/m²) jest taki sam jak mediana województwa (1,19 zł/m²).

Stawki podatków i opłat lokalnych w gminie Młynary
PozycjaStawkaRokŹródło
Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) 0,73 zł/m²/rok 2026 uchwała XVII/121/2025 ↗
Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne 1,19 zł/m² pow. użytkowej/rok 2026 uchwała XVII/121/2025 ↗
Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby 40,00 zł/os./mies. 2026 uchwała ↗
Podatek rolny (grunty gospodarstw) 166,05 zł/ha przel./rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS
Podatek leśny 61,90 zł/ha/rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS

Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.

Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.

🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat elbląski)

Przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1000 mieszkańców. Dane GUS (BDL) na poziomie powiatu — GUS nie publikuje statystyk per gmina. Rok 2025.
Przestępczość / 1000 mieszk.
10,5
Wykrywalność sprawców
74,5%
wysoka
Trend 2020–2025
Źródło: GUS — Bank Danych Lokalnych (przestępstwa stwierdzone przez Policję, na 1000 mieszk.), licencja CC BY. Poziom powiatu. bdl.stat.gov.pl →

Ostatnie transakcje działek

Z aktów notarialnych (RCN/GUGiK). Bez adresów i numerów działek — tylko powierzchnia, cena i miesiąc.
Tabela to nie to samo co mediana. Pokazujemy tu ostatnie transakcje, dla których znamy położenie działki na mapie. Mediany i ranking liczymy z pełnego zbioru aktów notarialnych (także bez położenia na mapie, każdy akt liczony raz, bez gruntów zabudowanych), dlatego tabela nie musi się z nimi zgadzać. Typ w tabeli to kategoria RCN: nie potwierdza, że działka jest budowlana ani że ma prawo zabudowy.

Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

MiesiącTypPowierzchniaCena zł/m²
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 071 m² 73
2026-05 kategoria RCN: rolna 3,18 ha 13
2026-05 kategoria RCN: rolna 2,98 ha 13
2026-05 kategoria RCN: rolna 7 641 m² 25
2026-05 kategoria RCN: rolna 1,46 ha 13
2026-05 kategoria RCN: rolna 1,15 ha 16
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 000 m² 190
2026-05 kategoria RCN: rolno-budowlana 806 m² 87
2026-04 kategoria RCN: rolna 1 008 m² 49
2026-04 kategoria RCN: rolna 4,96 ha 6
2026-04 kategoria RCN: rolna 2,12 ha 7
2026-04 kategoria RCN: rolno-budowlana 201 m² 25
2026-03 kategoria RCN: rolno-budowlana 3 400 m² 109
2026-02 kategoria RCN: rolna 4 975 m² 11
2026-02 kategoria RCN: rolna 1,28 ha 5
2026-02 kategoria RCN: rolna 2 597 m² 20
2026-02 kategoria RCN: rolno-budowlana 201 m² 67
2026-02 kategoria RCN: rolna 3 002 m² 19
2026-02 kategoria RCN: rolna 1 007 m² 82
2026-02 kategoria RCN: rolna 9 574 m² 6

Najczęstsze pytania — działki w gminie Młynary

Ile kosztuje działka rolna w gminie Młynary?
Mediana ceny działki rolnej w gminie Młynary to 11 zł/m² (z próby 49 transakcji). Wartość orientacyjna.
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Młynary?
Pokazujemy 20 ostatnich transakcji z aktów notarialnych (RCN/GUGiK) z okresu 2026-02–2026-05 — bez adresów i numerów działek (RODO), tylko powierzchnia, cena za m² i miesiąc.
Ile mieszkańców ma gmina Młynary?
Według danych GUS (BDL, stan na koniec 2025) gmina Młynary liczy 4 057 mieszkańców przy powierzchni 156 km² (26 os./km²).
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Młynary?
Z aktów notarialnych — Rejestr Cen Nieruchomości (RCN/GUGiK). Mediana lokalna na tej stronie opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy i nie jest uzupełniana modelem. Ranking gmin i mapa cen używają ceny rankingowej InfoGruntu, która łączy te transakcje z cenami podobnych gmin — dlatego obie liczby mogą się różnić.
Czy te ceny to wycena działki?
Nie. To orientacyjne mediany rynkowe, nie operat szacunkowy ani oferta. Przeznaczenie działki sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) lub w urzędzie gminy przed zakupem.

Najbliższe gminy

Porównaj ceny działek w geograficznie najbliższych gminach — lista nie jest ograniczona do granic powiatu.

Zanim kupisz działkę w gminie Młynary

Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.

Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.