Działki w gminie Lubawa (miejska) — ceny i transakcje
W gminie Lubawa mediana ceny 1 m² gruntu niezabudowanego z ostatnich 12 miesięcy to 123 zł, policzona z 19 transakcji w Rejestrze Cen Nieruchomości.
Ok. 897. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 147 zł/m².
Dlaczego dwie liczby?
Mediana (123 zł/m²) to środek wszystkich sprzedaży gruntów niezabudowanych w tej gminie z ostatnich 12 miesięcy — 19 sprzedaży. Cena rankingowa (147 zł/m²) bierze pod uwagę tylko działki od 300 m² — tu 19 sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy. Przy takiej liczbie sprzedaży cenę tylko lekko przybliżamy do cen podobnych gmin. Dlatego obie liczby mogą się różnić: mediana opisuje wszystkie sprzedaże w gminie, a cena rankingowa służy do porównania gmin między sobą.
Dokładność mediany lokalnej
Mediana lokalna nie spełnia wszystkich kryteriów rankingu dokładnego. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Obserwacje rolne: 7
Mediana tej małej próby: 14 zł/m². Ostatnia obserwacja: 2026-06. Próba poniżej 10 transakcji nie określa ceny gruntów rolnych w całej gminie.
Łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Lubawa w liczbach
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 9 947 |
| 2011 | 9 975 |
| 2012 | 10 059 |
| 2013 | 10 093 |
| 2014 | 10 098 |
| 2015 | 10 083 |
| 2016 | 10 199 |
| 2017 | 10 269 |
| 2018 | 10 381 |
| 2019 | 10 388 |
| 2020 | 10 626 |
| 2021 | 10 622 |
| 2022 | 10 619 |
| 2023 | 10 633 |
| 2024 | 10 670 |
| 2025 | 10 649 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
O gminie Lubawa (miejska)
Lubawa to gmina miejska w powiecie iławskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Jej obszar stanowi wyłącznie miasto. Nie należy jej mylić z odrębną gminą wiejską o tej samej nazwie w tym samym powiecie — każda z nich ma własne dane.
Według Banku Danych Lokalnych GUS liczba mieszkańców gminy w 2025 r. wynosiła 10 649. W 2010 r. było to 9 947, więc przez 15 lat liczba ta wzrosła o 702 (7,1%). Wzrost odnotowano w 11 z 15 kolejnych lat, spadek w 4. Najwięcej mieszkańców było w 2024 r. (10 670). Dla porównania ludność całego powiatu iławskiego w tym okresie zmniejszyła się o 4,2%. Tempo zmiany z lat 2010–2025 daje jej 10. miejsce na 115 gmin województwa warmińsko-mazurskiego z pełną serią GUS (licząc od najszybszego wzrostu).
Powierzchnia wyliczona z granic PRG to ok. 16,8 km², co daje około 634 mieszkańców na km². To 9,8 razy więcej niż średnio w powiecie (65 os./km²). Pod względem liczby mieszkańców zajmuje 4. miejsce wśród 7 gmin powiatu (12,0% ludności powiatu). Powierzchniowo jest najmniejszą gminą powiatu (1,2% jego obszaru). Wśród 116 gmin województwa warmińsko-mazurskiego zajmuje 34. miejsce pod względem liczby mieszkańców i 16. pod względem gęstości zaludnienia (licząc od najgęściej zaludnionej).
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności i rodzaj gminy); powierzchnia wyliczona z granic administracyjnych (PRG). Porównania wieloletnie mogą obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Lubawa
Ceny gruntów niezabudowanych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 123 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 19. Ostatnia transakcja w próbie: 2026-07-31. Wynik orientacyjny — próba nie spełnia wszystkich kryteriów dokładnego porównania.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie warmińsko-mazurskim nie ma wojewódzkiej uchwały antysmogowej — obowiązują wyłącznie normy krajowe (jedno z dwóch województw bez uchwały, stan 2026-07).
Plan ogólny gminy
Strefy planu sprawdzisz w urzędzie gminy lub w uchwale opublikowanej w dzienniku urzędowym województwa.
Koszty życia w gminie Lubawa (2026)
Ile zapłacisz rocznie
920 zł suma niepełna — brakuje części stawek
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²770 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²150 zł
- Odpady komunalnebrak danychbrak danych
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- brak danych
- W Polsce
- brak danych
- Mediana w woj. warmińsko-mazurskim
- 2 491 zł/rok
Podatek od budynku mieszkalnego to 1,25 zł/m² — najwyższa stawka dopuszczalna na 2026 r.
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,77 zł/m²/rok | 2026 | uchwała XXIII/148/2025 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 1,25 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2026 | uchwała XXIII/148/2025 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata za odpady komunalne, opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat iławski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-08 | kategoria RCN: budowlana | 342 m² | 165 |
| 2026-08 | kategoria RCN: budowlana | 1 000 m² | 50 |
| 2026-07 | kategoria RCN: budowlana | 2,34 ha | 177 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 2,17 ha | 115 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 3,37 ha | 74 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 837 m² | 42 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 3 262 m² | 92 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 988 m² | 121 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 1 272 m² | 123 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 86 m² | 157 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 2 800 m² | 115 |
| 2026-06 | kategoria RCN: budowlana | 1 000 m² | 150 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 1 655 m² | 108 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 6 627 m² | 129 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 1 222 m² | 124 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 643 m² | 124 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 1 655 m² | 108 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 1 009 m² | 258 |
| 2026-05 | kategoria RCN: budowlana | 1 005 m² | 259 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 1 257 m² | 123 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Lubawa
Jaka jest lokalna mediana cen gruntów niezabudowanych w gminie Lubawa?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Lubawa?
Ile mieszkańców ma gmina Lubawa?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Lubawa?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Lubawa
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.