Przejdź do treści

Działki w gminie Żarki — ceny i transakcje

miejsko-wiejska · powiat myszkowski · śląskie
Niezabudowane · mediana 12 mies. Brak wystarczających lokalnych danych Rolne · mediana 77 zł/m² Koszty życia · dom 120 m² 2 141 zł/rok

Ok. 1243. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 116 zł/m².

Dokładność mediany lokalnej

Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.

Zasady obliczania cen

Ceny działek (zł/m²)

Jak odczytać cenę i zakres danych

Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.

Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.

Zobacz dostępne obserwacje (1)

Mediana tej małej próby: 151 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.

Grunty niezabudowane — mediana 12 mies.
Brak wystarczających lokalnych danych (1 transakcja · ostatnia 01/2026)
Grunty rolne — mediana
77 zł/m² 87 transakcji · ostatnia 06/2026
Cena rankingowa InfoGruntu (ranking gmin i mapa cen) 116 zł/m² ok. 1243. miejsce z 2479 (szacunek) · Transakcje + model

Łączy transakcje z tej gminy (z 36 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz w rankingu i skąd ta cena →

Gmina Żarki w liczbach

Ludność
8 123
GUS 2025 ▼ 0,1% r/r
Powierzchnia
100 km²
z granic PRG
Gęstość zaludnienia
81 os./km²
Opady (rocznie)
~791 mm
norma 1991–2020 (ERA5) · 2025: 768 mm
Źródła: GUS BDL (ludność), GIOŚ (powietrze), Open-Meteo/ERA5 (opady). Dane demograficzne odświeżane kwartalnie.
RYNEK GRUNTÓW · RCN

Jak zmieniały się ceny gruntów rolnych

Roczne mediany cen transakcyjnych RCN. Tylko lata spełniające kryteria jakości danych. Serii „grunty niezabudowane” nie pokazujemy: jej roczne mediany nie spełniły kryteriów jakości danych.

Dane roczne i pobieranie
Grunty rolne
Rokzł/m²
202353
202465
202580

Źródło: transakcje notarialne RCN. Mediana opisuje zawarte transakcje, nie wycenę konkretnej działki.

DEMOGRAFIA · GUS

Ludność na przestrzeni lat

Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.

Dane roczne i pobieranie
Liczba mieszkańców
RokMieszkańcy
20108 293
20118 298
20128 305
20138 377
20148 406
20158 422
20168 462
20178 443
20188 451
20198 453
20208 275
20218 213
20228 169
20238 130
20248 128
20258 123

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.

Lokalny kontekst — Żarki

Żarki — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 8 123 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców spadła o 299 (3,6%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 100,0 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 81 mieszkańców.

Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.

Urząd gminy — przepisy lokalne i opłaty za odpady →

O cenach działek w gminie Żarki

Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 77 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 87.

W serii gruntów rolnych z lat 2023–2025 mediana wzrosła o około 51%. Zmieniać mogły się również cechy sprzedawanych działek, dlatego nie jest to wskaźnik zmiany wartości każdej nieruchomości.

🔥 Uchwała antysmogowa

województwo śląskie

W województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych etapami wg wieku: ponad 10 lat od 2022, 5-10 lat od 2024, poniżej 5 lat od 2026; klasy 3-4 od 2028; piece i kominki od 2023.

Zasady wymiany kotłów i zakazy paliw ustala sejmik województwa; daty bywają nowelizowane — potwierdź w źródle. Stan danych: 2026-07.

Koszty życia w gminie Żarki (2026)

Ile zapłacisz rocznie

2 141 zł rocznie

  • Podatek od gruntudziałka 1 000 m²340 zł
  • Podatek od budynkudom 120 m²121 zł
  • Odpady komunalne4 os. × 12 mies.1 680 zł

Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.

W województwie
25. z 105miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
W Polsce
733. z 1673miejsce od najtańszej
Mediana w woj. śląskim
2 511 zł/rok15% taniej niż mediana

Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Żarki to ok. 2 141 zł rocznie — 25. wynik od najtańszego wśród 105 gmin woj. śląskiego z kompletem danych. Ta suma jest o 15% niższa niż mediana województwa (2 511 zł).

Opłata za odpady wynosi 35,00 zł od osoby miesięcznie (stawka z 2026 r.) i jest o 8% niższa niż mediana woj. śląskiego (38,00 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (1,01 zł/m²) jest o 11% niższy niż mediana województwa (1,13 zł/m²).

Stawki podatków i opłat lokalnych w gminie Żarki
PozycjaStawkaRokŹródło
Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) 0,34 zł/m²/rok 2026 uchwała XIX/117/2025 ↗
Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne 1,01 zł/m² pow. użytkowej/rok 2026 uchwała XIX/117/2025 ↗
Opłata za odpady komunalnemetoda: od osoby 35,00 zł/os./mies. 2026 uchwała XXIV/145/2026 ↗
Podatek rolny (grunty gospodarstw) 166,05 zł/ha przel./rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS
Podatek leśny 61,90 zł/ha/rok 2026 stawka ustawowa z ceny GUS

Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.

Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.

🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat myszkowski)

Przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1000 mieszkańców. Dane GUS (BDL) na poziomie powiatu — GUS nie publikuje statystyk per gmina. Rok 2025.
Przestępczość / 1000 mieszk.
37
Wykrywalność sprawców
93,7%
wysoka
Trend 2020–2025
Źródło: GUS — Bank Danych Lokalnych (przestępstwa stwierdzone przez Policję, na 1000 mieszk.), licencja CC BY. Poziom powiatu. bdl.stat.gov.pl →

Ostatnie transakcje działek

Z aktów notarialnych (RCN/GUGiK). Bez adresów i numerów działek — tylko powierzchnia, cena i miesiąc.
Tabela to nie to samo co mediana. Pokazujemy tu ostatnie transakcje, dla których znamy położenie działki na mapie. Mediany i ranking liczymy z pełnego zbioru aktów notarialnych (także bez położenia na mapie, każdy akt liczony raz, bez gruntów zabudowanych), dlatego tabela nie musi się z nimi zgadzać. Typ w tabeli to kategoria RCN: nie potwierdza, że działka jest budowlana ani że ma prawo zabudowy.

Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

MiesiącTypPowierzchniaCena zł/m²
2026-06 kategoria RCN: rolna 1,56 ha 5
2026-06 kategoria RCN: rolna 828 m² 109
2026-06 kategoria RCN: rolna 1 128 m² 80
2026-06 kategoria RCN: rolno-budowlana 55 m² 273
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 244 m² 71
2026-05 kategoria RCN: rolna 688 m² 44
2026-05 kategoria RCN: rolno-budowlana 1 156 m² 234
2026-05 kategoria RCN: rolna 600 m² 217
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 237 m² 40
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 810 m² 232
2026-05 kategoria RCN: rolno-budowlana 607 m² 692
2026-05 kategoria RCN: rolna 155 m² 65
2026-05 kategoria RCN: rolna 8 426 m² 9
2026-05 kategoria RCN: rolno-budowlana 2 434 m² 78
2026-05 kategoria RCN: rolna 1 505 m² 60
2026-04 kategoria RCN: rolna 2 370 m² 15
2026-04 kategoria RCN: rolna 1 348 m² 53
2026-04 kategoria RCN: rolna 1 476 m² 112
2026-04 kategoria RCN: rolna 648 m² 120
2026-04 kategoria RCN: rolna 2 560 m² 39

Najczęstsze pytania — działki w gminie Żarki

Ile kosztuje działka rolna w gminie Żarki?
Mediana ceny działki rolnej w gminie Żarki to 77 zł/m² (z próby 87 transakcji). Wartość orientacyjna.
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Żarki?
Pokazujemy 20 ostatnich transakcji z aktów notarialnych (RCN/GUGiK) z okresu 2026-04–2026-06 — bez adresów i numerów działek (RODO), tylko powierzchnia, cena za m² i miesiąc.
Ile mieszkańców ma gmina Żarki?
Według danych GUS (BDL, stan na koniec 2025) gmina Żarki liczy 8 123 mieszkańców przy powierzchni 100 km² (81 os./km²).
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Żarki?
Z aktów notarialnych — Rejestr Cen Nieruchomości (RCN/GUGiK). Mediana lokalna na tej stronie opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy i nie jest uzupełniana modelem. Ranking gmin i mapa cen używają ceny rankingowej InfoGruntu, która łączy te transakcje z cenami podobnych gmin — dlatego obie liczby mogą się różnić.
Czy te ceny to wycena działki?
Nie. To orientacyjne mediany rynkowe, nie operat szacunkowy ani oferta. Przeznaczenie działki sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) lub w urzędzie gminy przed zakupem.

Najbliższe gminy

Porównaj ceny działek w geograficznie najbliższych gminach — lista nie jest ograniczona do granic powiatu.

Zanim kupisz działkę w gminie Żarki

Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.

Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.