Działki w gminie Sieniawa — ceny i transakcje
Ok. 2161. miejsce z 2479 w rankingu cen gmin (szacunek), cena rankingowa 68 zł/m².
Dokładność mediany lokalnej
Brak lokalnej mediany spełniającej kryteria. Pozycja w nagłówku pochodzi z rankingu cen gmin, który łączy transakcje z tej gminy z cenami podobnych gmin.
Zasady obliczania cenCeny działek (zł/m²)
Jak odczytać cenę i zakres danych
Mediana pokazuje środkową cenę wśród sprzedaży gruntów niezabudowanych z ostatnich 12 miesięcy. Uwzględniamy sprzedaż całej nieruchomości na wolnym rynku; pomijamy m.in. drogi, udziały i pakiety bez ceny przypisanej do działki. Dokładne porównanie mediany wymaga co najmniej 30 aktów, pokrycia danych co najmniej 80%, względnej szerokości 95-procentowego przedziału ufności nie większej niż 50% i braku zastrzeżeń jakościowych. Od 10 aktów pokazujemy wynik orientacyjny, a przy 1–9 tylko cenę informacyjną. Brakujących median nie szacujemy. Grunty rolne mają osobną medianę. Pozycję w rankingu cen gmin liczymy osobno — z ceny rankingowej opisanej niżej. Przeznaczenie konkretnej działki sprawdź w dokumentach planistycznych.
Za mało transakcji, aby podawać cenę gminy. Dane pojedynczych obserwacji pozostają dostępne poniżej.
Zobacz dostępne obserwacje (1)
Mediana tej małej próby: 33 zł/m². Okres: 2025-10-24–2026-10-24. Wynik opisuje wyłącznie te transakcje i nie wyznacza poziomu cen w gminie.
Łączy transakcje z tej gminy (z 36 miesięcy, ceny przeliczone na dziś) z cenami podobnych gmin. To inna liczba niż mediana powyżej, która opisuje wyłącznie transakcje z tej gminy z ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz w rankingu i skąd ta cena →Gmina Sieniawa w liczbach
Ludność na przestrzeni lat
Liczba mieszkańców według rocznych danych GUS BDL.
Dane roczne i pobieranie
| Rok | Mieszkańcy |
|---|---|
| 2010 | 7 020 |
| 2011 | 7 010 |
| 2012 | 7 043 |
| 2013 | 7 026 |
| 2014 | 7 028 |
| 2015 | 7 031 |
| 2016 | 7 049 |
| 2017 | 7 022 |
| 2018 | 7 008 |
| 2019 | 7 041 |
| 2020 | 6 836 |
| 2021 | 6 760 |
| 2022 | 6 777 |
| 2023 | 6 744 |
| 2024 | 6 736 |
| 2025 | 6 686 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych (liczba ludności). Rewizje spisowe i zmiany granic mogą wpływać na porównania.
Lokalny kontekst — Sieniawa
Sieniawa — liczba mieszkańców w 2025 roku wynosiła 6 686 (GUS BDL). W porównaniu z 2015 rokiem odnotowana liczba mieszkańców spadła o 345 (4,9%). Powierzchnia obliczona z granic PRG to około 126,5 km²; na kilometr kwadratowy przypada około 53 mieszkańców.
Porównanie liczby ludności może obejmować rewizje spisowe i zmiany granic administracyjnych.
O cenach działek w gminie Sieniawa
Ceny gruntów rolnych — mediana zarejestrowanych cen wynosi 16 zł/m². Liczba aktów RCN w tej próbie: 45.
🔥 Uchwała antysmogowa
W województwie podkarpackim obowiązuje uchwała antysmogowa: zakaz kotłów pozaklasowych etapami wg wieku: ponad 10 lat od 2022, 5-10 lat od 2024, poniżej 5 lat od 2026; klasy 3-4 od 2028.
Koszty życia w gminie Sieniawa (2026)
Ile zapłacisz rocznie
2 033 zł rocznie
- Podatek od gruntudziałka 1 000 m²630 zł
- Podatek od budynkudom 120 m²107 zł
- Odpady komunalnezałożenie: 3 m³ wody/os./mies. = 144 m³/rok1 296 zł
Model: dom 120 m² powierzchni użytkowej, działka 1 000 m², 4 osoby. Gdy opłata za odpady zależy od wody, przyjmujemy 3 m³ wody na osobę miesięcznie. Bez wody, ścieków i ogrzewania.
- W województwie
- 74. z 125miejsce od najtańszej (gminy z kompletem danych)
- W Polsce
- 606. z 1673miejsce od najtańszej
- Mediana w woj. podkarpackim
- 1 914 zł/rok6% drożej niż mediana
Za modelowy dom (120 m² na działce 1000 m², 4 osoby) podatek od nieruchomości i opłata za odpady w gminie Sieniawa to ok. 2 033 zł rocznie — 74. wynik od najtańszego wśród 125 gmin woj. podkarpackiego z kompletem danych. Ta suma jest o 6% wyższa niż mediana województwa (1 914 zł).
Opłatę za odpady gmina liczy od zużytej wody (stawka z 2022 r.); dla 4 osób to ok. 1 296 zł rocznie — 7% mniej niż mediana w województwie podkarpackim (1 392 zł). Podatek od budynku mieszkalnego (0,89 zł/m²) jest o 2% wyższy niż mediana województwa (0,87 zł/m²).
| Pozycja | Stawka | Rok | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek od nieruchomości — grunty (pozostałe) | 0,63 zł/m²/rok | 2026 | uchwała XX/96/2025 ↗ |
| Podatek od nieruchomości — budynki mieszkalne | 0,89 zł/m² pow. użytkowej/rok | 2026 | uchwała XX/96/2025 ↗ |
| Opłata za odpady komunalnemetoda: od zużytej wody | 9,00 zł/m³ wody | 2022 | uchwała XXX/248/2021 ↗ |
| Podatek rolny (grunty gospodarstw) | 166,05 zł/ha przel./rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
| Podatek leśny | 61,90 zł/ha/rok | 2026 | stawka ustawowa z ceny GUS |
Brak danych (nie znaleźliśmy uchwały — to nie znaczy 0 zł): opłata od posiadania psa, opłata miejscowa.
Stawki z uchwał rad gmin w wojewódzkich dziennikach urzędowych; podatek rolny i leśny z cen GUS. „Brak danych” = nie znaleźliśmy uchwały, nie opłata 0 zł. Gdy nowej uchwały nie ma, obowiązuje wcześniejsza (pokazujemy jej rok). Informacja poglądowa — kwotę podatku ustala urząd gminy.
🛡️ Bezpieczeństwo — statystyki policyjne (powiat przeworski)
Ostatnie transakcje działek
Przesuń tabelę w poziomie, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miesiąc | Typ | Powierzchnia | Cena zł/m² |
|---|---|---|---|
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 6 200 m² | 8 |
| 2026-07 | kategoria RCN: rolna | 626 m² | 64 |
| 2026-06 | kategoria RCN: rolna | 775 m² | 39 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 9 804 m² | 30 |
| 2026-05 | kategoria RCN: rolna | 2 045 m² | 42 |
| 2026-04 | kategoria RCN: rolna | 1 676 m² | 51 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 383 m² | 100 |
| 2026-04 | kategoria RCN: budowlana | 500 m² | 33 |
| 2026-03 | kategoria RCN: rolna | 800 m² | 78 |
| 2026-03 | kategoria RCN: rolna | 1 826 m² | 13 |
| 2026-03 | kategoria RCN: rolna | 1 576 m² | 71 |
| 2026-02 | kategoria RCN: rolno-budowlana | 1 306 m² | 276 |
| 2026-02 | kategoria RCN: rolna | 4 800 m² | 14 |
| 2026-01 | kategoria RCN: rolna | 5 800 m² | 8 |
| 2025-12 | kategoria RCN: rolna | 1 200 m² | 80 |
| 2025-12 | kategoria RCN: rolna | 4 981 m² | 7 |
| 2025-11 | kategoria RCN: rolna | 1 387 m² | 54 |
| 2025-11 | kategoria RCN: rolna | 3 200 m² | 8 |
| 2025-11 | kategoria RCN: rolna | 9 592 m² | 6 |
| 2025-10 | kategoria RCN: rolna | 1 356 m² | 66 |
Najczęstsze pytania — działki w gminie Sieniawa
Ile kosztuje działka rolna w gminie Sieniawa?
Ile było ostatnio transakcji działkami w gminie Sieniawa?
Ile mieszkańców ma gmina Sieniawa?
Skąd pochodzą ceny działek w gminie Sieniawa?
Czy te ceny to wycena działki?
Najbliższe gminy
Zanim kupisz działkę w gminie Sieniawa
Ceny pochodzą z aktów notarialnych RCN/GUGiK. Opisują sprzedane grunty, nie stanowią wyceny konkretnej działki ani oferty sprzedaży. Zasady doboru transakcji i ograniczenia opisaliśmy przy cenach. Przeznaczenie działki sprawdź w MPZP lub urzędzie. Dane zaktualizowane: 2026-10-24.
Wydawca: KrolTech Łukasz Król. Dane zestawiamy automatycznie z rejestrów publicznych wskazanych przy sekcjach, według opisanej metodologii. Błędy poprawiamy, a istotne korekty opisujemy w dzienniku korekt.